Leblogolandó esemény történt megint: miután múltkor megfőztem életem első paprikás krumpliját (link) (majd annyira belejöttem, hogy meg is csömörlöttem tőle (link)), tegnap sikeresen összerittyentettem – szintén először életemben – egy jó kiadós adag chillis babot. Természetesen készült róla egy csodálatos sztárfotó, tessék nyálat csorgatni:
Ez lesz a heti kajám terveim szerint, azért csináltam ennyit belőle 🙂 Ami viszont újabb számolgatásra ösztönzött, hogy épp Dave kollegámmal szereztem be tegnap délben a helyi Tesco-ban a hozzávalókat, és összekülönböztünk azon, hogy megéri-e egyáltalán otthon főzni. Kiszámolta, hogy ha szeretne magának egy kis rizibizit csinálni rántott hússal, akkor sokkal rosszabbul jön ki, mintha ugyanazt megrendelné egy futárcégtől. Próbáltam rávilágítani, hogy ha úgy rendeli, akkor az adott kifőzde profitját is ki kell fizetnie, míg ha alapanyagokból saját maga dobja össze, akkor az sokkal költséghatékonyabb megoldás. Erre ő azzal vágott vissza, hogy egy étterem nagy tételben csinálja a kaját, így megteheti, hogy olcsón adja.
Nem tudtam meggyőzni, mivel nem volt lehetőségem érvekkel, és számokkal alátámasztani a véleményemet. Abban maradtunk, hogy ezt csak úgy lehetne eldönteni, ha kiszámolnánk, hogy mondjuk 25 deka rántott hús + 30 deka sült krumpli mennyibe kerül, ha rendeli az ember, és mennyibe, ha saját maga dobja össze. Mivel mindkét állításnak vannak alapjai (éttermi rendelésnél a nagyüzemi gyártás, míg az otthon megfőzésnél a felár elkerülése csökkent(het)i a végösszeget), így további vizsgálódást igényel annak eldöntése, hogy kinek volt igaza.
Utánanéztem, hogy egy találomra választott futárcégnél mekkora egy adag:
- Hús (nyers állapotban): 12-14 dkg
- Köret: 30-35 dkg
A húsnál fontos megjegyezni, hogy a sütés hatására csökkenni fog a tömege, mivel kiszárad, így a 12-14 dekát vehetjük nyugodtan 10-12-nek. Vizsgálódásunk tárgya legyen mondjuk a rántott csirkecomb plusz majonézes burgonya kombó, mivel ilyet találtam is az említett kifőzde étlapján.
Egyik oldalról az étlap alapján tudjuk, hogy 10 deka húst, és 30 deka köretet kapunk 720 forintért cserébe. Nézzük meg, hogy mennyibe kerülne egy ugyanekkora adag előállítása házilag!
- Egy kiló csirkecomb : 698 Ft/kg, ennek a 14%-a: 98 forint (forrás)
- Egy kiló krumpli : 70 Ft/kg, ennek a harminc százaléka: 21 forint (forrás)
- Majonéz, tejföl, hagyma, liszt, tojás, zsemlemorzsa, őrölt bors, piros paprika, szezámmag, kakukkfű, stb.: összesen legyen mondjuk 150 forint.
Ha összeszámoljuk, akkor 269 forintból(!) kihozható egy ilyen gyerekadag, amit a fentebb említett ételfutár cég 720 forintért szállít ki! A két ár közötti szorzó közel három, szóval szerintem nyugodtan kijelenthetjük, hogy Dave okfejtése nem állja meg a helyét. Még ha olcsóbb cégtől is rendelünk, akkor is biztosak lehetünk abban, hogy 269 forintnál drágábban fogják kiszállítani, szóval hiába csinálják nagyüzemben, ha az ebből adódó kisebb előállítási költség dacára nagy árréssel árulják a kaját a jónépnek.
Konklúzió: tessék főzőcskézni! Időtöltésnek is jó, tanul is az ember belőle, és olcsó: a fenti adag chillis bab (egy kiló lapockából :)) nekem összesen kb. 1500 forintomba került, és egy hétig fogom enni! Persze úgy csütörtök-péntek környékén várható a post, hogy megutáltam, de nem ez nem tántoríthat el tőle, maximum főzök majd egy jó kis paprikás krumplit, hogy meglegyen a változatosság 😀
2 db tojás
zsemlemorzsa
1 mokkáskanál őrölt bors
1 mokkáskanál piros paprika
2 evőkanál szezámmag
1 mokkáskanál friss vagy szárított kakukkfű
meg ne sértődj, de engem kutyakajára emlékeztet a kinézete.
vendéglátásban pedig mindenhol 200%-os szorzóról indulnak. csak hogy tudd. az ital meg még ennél is drágább.
kutyakaja?? na várj csak, küldök egy kis kóstolót belőle, megnyalod mind a húsz ujjad utána! 😀
Szépjónapokat! 😀
Kedves JonC, ezen okfejtésedre, ígérem itt az oldalon, kommentben , érdemben reagálni is fogok, ugyanis egyátalán nem ilyen egyszerű a képlet… kell hozzá list – tojás – panír – olaj , használsz gázt, vizet, ezeknek is van költsége… arról nem is beszélve , hogy nemmindegy hogy ebédre eszed meg az ételt ( ugyanis 670 forintért levest , főételt körettel, savanyúsággal és ásványvízzel kapsz – amit egyedül nem hozol ki így ) vagy vacsorára..
de ezt majd hosszasabban kifejtem amint időm engedi 🙂
addig is további jó blogolást 😀
Nos. Kedves Jonc, a kijelentéseddel még csak-csak, de az indoklással nem értek egyet, mivelnagyon is hiányos.
Ugyebár, 720 Ft bruttó árból indultál ki, ez ugye ÁFA nélkül 576 Ft. Nos Te, csupán az alapanyag költségeket vetted bele a számításba, ami bagatell, hiszen az elkészítés élőmunka ráfordítása sehol nem lett figyelembe véve.
Nem tudom Te mennyit keresel… De tegyük fel, hogy otthon mondjuk tudnál kokárdákat csinálni, boritékolni, dobozolni stb. Keresnél vele mondjuk óránként mondjuk 400 Ft-ot.
Míg Te elkészíted az ételt ha mondjuk 1 óra alatt is, akkor ott máris 400 Ft holtteher veszteség keletkezik. Így már csak ezért is a Te műved, 269+400=669 Ft. Te szerzed be a hozzávalókat, nyilván ezzel is megy az időd, szóval még itt is hozzátehetnénk a költségeket (pl. utazás, időveszteség). Nem beszélve arról, hogy mondjuk kényelmetlenség is számodra.
Ha rendelsz kaját, mondjuk a fent említett 720 Ft-os menüt, mondjuk neten, akkor ehhez plussz költséged nem jön, SŐT amíg megérkezik, tudsz dolgozni is, mondjuk egy óra alatt 400 Ft. Így a kaja csak 320 Ft. 😀
Egyébként ezt anno ábrázoltuk is mikróökonómiából egy grafikonon, hogy mennyit ér meg egy adott embernek, hogy lemondjon a kényelméről, mi az a rezervációs ár, amennyiért hajlandó elmenni, mondjuk dolgozni, alvás helyett. Ugyanígy fel lehetne rajzolni egy ilyen grafikont JONC-ra,és DAVE-re is, és mindegyiknek más lenne a meredeksége… Mert minden ember más. Szóval hiába próbáljátok meggyőzni egymást, ami az egyikőtöknek megéri, mert a többletmunka például nem annyira „költség” számára, mint a másiknak.
…a kommentben említett menüs dolog meg szintén érdekes. Én mondjuk menüzni itt Pécsen 580 Ft-ért szoktam. Leves, második, savanyúság. Utaznom csupán 300 métert kell, amit gyalog teszek meg. Ezzel az árral számolva megint más a dolog…
Ja… és az is egy érték, csak kimaradt az előző postból… hogy ha rendelsz, akkor meg van a szabadságod, hogy minden nap mást egyél, változatosságot nyújt. Ha viszont költséghatékonyság miatt egy hétig ugyanazt eszed, akkor hiába harmadáron (ugye ez sem igaz teljesen) elkészíted, de megfosztos magad ettől. Szóval mindenféle multiplikátort is be kéne vezetni az egyenletbe, hogy kiderítsük valóban jobban megéri-e otthon főzni Neked.
Mondjuk ez kiküszöbölhető… mégpedig: Te vehetsz egy hónapra előre rizst, krumplit stb… aztán meg vehetsz húsókat, meg mindenféle dolgot… és mindennap csak keveset főzöl belőle, de mindig mást. De így megint csak plussz költséged lesz, pl. több mosószer amivel mosogatsz. Látod ezt ki is hagytuk az előbb, hiszen ha saját magadnak készíted, akkor utána rendet is kell raknod, ami mosószer, illetve plussz meló… 😀
Áhhh, nagyon leegyszerűsítetted.
na igen, de minden faktort belevéve már-már olyan komplex lenne az egyenlet, mint fél évre előre megjósolni az időjárást 😀
értem… nekem nem jelent se több kényelmetlenséget (mivelhogy nem fogom fel annak), se bevételkiesést az, hogy főzök, szóval az én grafikonom alapján nem kompenzálja a kényelem a drágaságot 🙂
Igen ezt is bele lehetne venni, hogy „önmegvalósítás”, vagy „főzés, mint hobby/élvezet” 😀
De mivel párszáz forinton megy az okoskodás, ezért minden apró költséget bele kell venni, hiszen változást idézhet elő a végeredményben. 😀
Végtére is… Jobban megéri Neked főzni magadra, mint rendelni, hisz büszke vagy az általad teremtett értékre, és az érzés nem megfizethető. Q.e.d. 😀
Amit küldtem szakácskönyvet aztis lapozgassad 😉
Egy pörköltel simán megbirkózol teis aztán márcsak valami tésztát kell mellé főzni 🙂
[…] JonC-t olvasva megspóroltam magamnak egy levezetést, miszerint a kihordatott kaja – még a legolcsóbb, legcsótányosabb is – még mindig többe kerül, mintha magunknak főzőcskéznénk, akár rakott krumplit, akár wellington bélszínt, akár cordon bleu-t. […]